Моніторинг роботи міксерів

Моніторинг роботи міксерів

Опис проєкту

Велике підприємство харчового виробництва хлібобулочних виробів, що реалізує свою продукцію на експорт, звернулося із запитом на створення системи моніторингу тістозмішувального вузла (міксера). Цю підсистему створюють у межах створення комплексної системи відстеження проходження продукції технологічним ланцюгом.

Робота міксера є одним із визначальних чинників, що впливають на якість продукції. На виробництві використовується досить великий асортимент рецептів (сотні різних видів), за якими має працювати установка міксера.

З огляду на велику кількість видів рецептів і постійну їх зміну, в пам’яті панелі оператора міксера зберігаються тільки кілька основних рецептів, які, за необхідності, коригуються оператором перед початком замісу..

Для підвищення контролю над процесом замішування, підприємство вирішило впровадити систему, яка б дала змогу:

  • Протоколювати хронологію процесу – часи старту, зупинки, увімкнення різних швидкостей, пауз між фазами процесу (наприклад, між закінченням замісу та вивантаженням, тощо), з метою контролю роботи, введених рецептурних значень і відповідності їх завданню на виробництво.
  • Реєструвати графік охолодження тіста під час замісу, аналізуючи який можна було б оптимізувати роботу системи охолодження.
  • Реєструвати фактичну температуру тіста під час вивантаження, використовуючи зовнішній датчик температури. Цей датчик, встановлений у помпі, куди вивантажується тісто, під’єднаний до індикатора серії ТРМ (Овен), але оскільки тісто після вивантаження починає одразу ж саморозігріватися, оператор має уважно відстежувати момент, коли датчик почав остигати від температури повітря до температури тіста, а потім знову розігріватися.
  • Зберігати дані протягом тривалого часу з метою ретроспективного аналізу. Оскільки вироблена продукція заморожувалася, зберігалася і могла відправитися споживачеві (як правило, на експорт) через доволі тривалий термін, у разі виникнення рекламацій з його боку, необхідно визначати джерело проблеми, використовуючи архівні дані.

Початкова структура системи

  • Шафа керування міксером, що містить:
    • ПЛК Rockwell MicroLogix 1200 1 шт.
    • Панель оператора 1 шт.
    • Індикатор температури тіста ТРМ-202

Структура старой системы замешивания теста

Недоліки початкової системи

  • Дані рецептів постійно коригуються операторами, а не вибираються з наявних, що призводить до механічних помилок введення. Крім помилки у значеннях, що вводяться, оператор може, також, порушувати процес, наприклад сильно затримувати процес вивантаження тіста тощо. За відсутності системи протоколювання неможливо визначити, чи були проблеми із замісом спричинені діями оператора.
  • Температура тіста під час вивантаження визначається оператором, можна сказати “на око”, залежно від моменту спостереження. Об’єктивно визначити температуру під час вивантаження можна тільки знайшовши мінімум на графіку температури.
  • Розробка інтерфейсу, що містить графіки, великий архів (можливість виведення на друк тощо) на панелі оператора, а також програмування протоколу обміну на ПЛК (для можливого зв’язку з приладом ТРМ-202) є технічно складним завданням. Виробництво ж працює в 3 зміни безперервно, а у виділений день на регламентні роботи в обслуговуючого персоналу просто фізично не залишається часу на розробку і впровадження рішення для реалізації цього завдання, зупинки виробництва неприпустимі.

Тобто було потрібне відносно недороге рішення, що дає змогу швидко, у режимі конфігурації, не втручаючись у наявне і працююче обладнання, отримати систему протоколювання та моніторингу роботи міксера.

Конфігурація проєкту після застосування WebHMI

Структура системы замешивания теста после применения WebHMI

Вбудовані можливості WebHMI дали змогу швидко вирішити завдання ведення архіву протоколів замісу:

  • Для знімання даних з ПЛК був використаний інтерфейс RS-232 з протоколом обміну DF1.
  • Прилад ТРМ-202 був підключений через порт RS-485 за протоколом ОВЕН
  • Використовуючи вбудований у WebHMI механізм подій і скриптів, без втручання в програму ПЛК, налаштовано необхідний вид звіту
  • Надання даних здійснено завдяки веб-інтерфейсу – співробітники відділу виробництва заходять з броузера через локальну мережу на WebHMI і просто переглядають або друкують звіт за необхідний інтервал часу. Ці дані, за необхідності, можуть бути зчитані з WebHMI безпосередньо додатком (1C, Excel та ін.) використовуючи API-запит.

Приклад звіту про роботу міксера на хмарному сайті WebHMI

Пример отчета о работе миксера на облачном сайте WebHMI

Отримані переваги

  • Швидкий час конфігурування системи, завдяки вбудованим можливостям WebHMI – підтримка протоколів обміну, механізм скриптів і подій.
  • Розробка проходила без втручання в роботу діючого обладнання.
  • Вбудовані засоби візуалізації та графіки дали змогу не тільки розробити інтуїтивно зрозумілий інтерфейс готової системи, а й були корисним інструментом налагодження та аналітки процесу під час розробки.
  • Ці протоколи можуть бути переглянуті різними співробітниками, з різних робочих місць.
  • Протоколювання роботи міксера в підсумку підвищило дисципліну і відповідальність персоналу.
  • Аналіз температурного режиму охолодження за допомогою графіків дав змогу домогтися більш точного налаштування та ефективної роботи системи охолодження

Супутніми позитивними перевагами використання WebHMI були також:

  • Можливість віддалено програмувати і налагоджувати процес роботи ПЛК, що керує міксером, з віддаленого робочого місця головного інженера, використовуючи вбудовану функцію “віртуальний СОМ-порт”.
  • Вбудована підтримка VPN дала змогу надати віддалений доступ до системи з інтернету, що дало змогу зручно переглядати протоколи в будь-який час будь-де, з будь-якого місця, не тільки фахівцям пекарні, а й топ-менеджменту цієї мережі пекарень, і передавати налагоджену рецептуру на інші пекарні.
  • Після оснащення вузла інтеграційним контролером WebHMI, вузол міксера став повністю готовим у перспективі до включення його до системи комплексного моніторингу та відстеження продукції, що виробляється – від початкової точки (замішування тіста) до пакування та відвантаження. Усе необхідне для цього вже є на борту WebHMI – вбудовані засоби розробки, комунікаційні можливості, скрипти, підтримка API тощо.